Parkinson Hastalığı

Parkinson Nedir?

Parkinson hastalığı ilk kez 1817 yılında James Parkinson tarafından hareketlerde yavaşlama, kaslarda katılık, ellerde ve çenede titreme ve denge bozukluğu ile tanımlanmıştır. Hastalık esas olarak hareket sistemini etkilemekle birlikte zaman içinde unutkanlık hafıza bozuklukları ortaya çıkar. Hastalık 40 yaş altında nadir olup, yaşla birlikte sıklığı artmaktadır. Hastalığın kesin sebebi bilinmemektedir. Beyinde dopamin salgılayan nöronlarda bozukluk olup dopamin salgılanması %60’ın altına düştüğü zaman hareket bozuklukları başlar.

Hastalık ilerleyici olup beyinde eksilen dopamini ilaçla yerine koymaya çalışırız, ancak hastalığın seyri sırasında düşme atakları ve unutkanlıklar eşlik edebilir.

Parkinson Belirtisi

Hastalığın tanısı klinik bulgu ile konur. En önemli klinik bulguları;

  • İstirahat tremoru, tipik olarak ellerde hap yapma, para sayma şeklinde titreme olup bazen bacakta veya çenede titreme olabilmektedir.
  • Hareketlerde yavaşlama, harekete başlamada güçlük hasta tarafından ağırlık hissi şeklinde tarif edilebilir.
  • Hastanın muayenesinde, kaslarda katılık, özellikle el bileği ve boyunda dişli çark belirtisi bulunur.
  • Öne eğik küçük adımla yürüyüşü parkinson hastalığı için karakteristiktir.

Özetle: Öne eğik pozisyonda küçük adımla yürüyen, hareketlerde ve düşünmede yavaşlık, ellerde veya ayaklarda titreme, düşme sıklığında artış gösteren yaşlı hastalarda parkinson hastalığı düşünülmeli, vakit geçirmeden nörolojik muayenesi yapılmalıdır.

Uzman Doktor Tülay YETKİN
İstanbul Şişli Huzurevi Şubesi Nöroloji Uzmanı